czw. Paź 17th, 2019

KIEDY POJAWIŁY SIĘ MAJTKI DAMSKIE?

4 min read

Omów i pokaż bieliznę uważaną za szczyt nieprzyzwoitości. Ale nawet w najbardziej „surowych” czasach purytańskich kobiety podniecały mężczyzn, myśli kierowały się na to, co kryje się pod sukienką. To właśnie opowiedzieli nam historycy o tym intymnym ubraniu.

Podobieństwo tchórzy można zobaczyć w starożytnych malowidłach skalnych. Tutaj, męscy myśliwi są przedstawieni w pasach skór zwierzęcych przywiązanych do pasa. Miały one przede wszystkim chronić organy rozrodcze przed uszkodzeniem i zimnem. Kobiety zajmowały się głównie noszeniem lub karmieniem dzieci, przygotowywaniem jedzenia i dobrym samopoczuciem nawet bez pozorów bielizny, z wyjątkiem tego, że umocowały na ciele miękką skórę zwierzęcia.

Panele mozaikowe z czasów prehistorycznych przedstawiają dziewczęta w czasie zawodów sportowych, noszące przypominające nowoczesne zestawy bielizny. Dla kobiet oprócz przepaski biodrowej (suboligaculum) znajdowała się górna część w postaci stanika (strophyum). Jak historycy dowiedzieli się z czasem, ten kostium nie miał nic wspólnego z codzienną bielizną i był noszony tylko na zajęcia sportowe lub zawody.

Mieszkańcy obszarów o ciepłym klimacie (Egipcjanie, Rzymianie) leczyli tuniki i togi. Ale koczownicy beduińscy wymyślili spodnie na długie podróże. Chroniły uda przed zadrapaniami podczas jazdy i ogrzewały je w zimne noce.

Rozwój cywilizacji i rozwój regionów północnych – kolejny impuls do transformacji i poprawy bielizny. Teraz główną funkcją spodni jest ochrona organów rozrodczych nie tyle przed uszkodzeniami, ile przed zimnem.

Cywilizacja śródziemnomorska dosłownie osiągnęła „piąty punkt”, zachodni Celtowie zaczęli nosić ciepłe małżeństwa (spodnie pochodziły z tego słowa), orientalni mężczyźni – nieporęczne spodnie, ale wszystko to zostało przyjęte jako barbarzyństwo i nie było mile widziane. Dopiero od II wieku trendy mody na spodniach przeniknęły do ​​Imperium Rzymskiego, ale nie dostrzegały ich aż do V wieku. Co więcej, dandysi byli nękani i nękani.

Średniowiecze charakteryzuje podobieństwo bielizny. W tym czasie zaczynają nosić brae – wygodne lniane spodnie, często związane sznurkiem, i noszone na nich wąskie spodnie – chasseurs przywiązani do pasa. Kamiza – długa koszula w codziennym życiu, zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Z biegiem czasu, po zmianie, Bre zaczął odgrywać rolę majtek, skróconej kamizy.

Damy nadal bez dna swoich ubrań, zadowolone z wielopoziomowych spódnic lub nosiły długie koszule bez zakrywania „piątego punktu”, robienia prac domowych, karmienia i wychowywania dzieci, rzadko wychodząc z domu. Wyjątkiem były regiony wschodnie, gdzie od najwcześniejszych czasów część żeńska populacji nosiła shalvaras.

Być może historycy nie znaleźli wcześniejszego potwierdzenia istnienia damskiej części bielizny, ponieważ głównie dokumenty pisane opisują tylko odzież wierzchnią, a malarze nawet nie próbowali uchwycić nagiej lub na wpół ubranej kobiety. Ale faktem jest, że do końca XVIII wieku XIX nie było majtek damskich.

Jednak bielizna męska zdejmowana nie jest wymieniona aż do tego samego okresu. Początkowo były to spodnie, które okresowo zmieniały się na świeże. W hołdzie dla mody zostały one skrócone do kolan, w końcu odcięte do połowy uda, i wreszcie pojawiły się przed nami w nowoczesnej wersji, w której kiedyś je widzieliśmy.

Moda na bieliznę damską pochodziła od dam dworskich, które chcą się ozdobić. Pantalonchiki wykonane z delikatnego batystu lub jedwabiu, ozdobione delikatną koronką, wielobarwne falbany, tańczące spod szerokiej spódnicy, pozbawiły więcej niż jednego mężczyznę umysłu. Najczęściej szyto je, aby przyciągnąć widoki mężczyzn, były raczej długie, sięgające kostki. Czasami były to skrócone wersje – do połowy łydki lub do kolana, ale zawsze ozdobione kokardkami i marszczeniami.

To prawda, że ​​tylko panie najwyższego świata mogły sobie pozwolić na taki luksus, zwykli mężczyźni traktowani zwykłymi spodniami w postaci majtek z grubej domowej tkaniny lnianej.

Z biegiem czasu moda się zmieniła, spódnice stały się krótsze, a pantalony zmieniły się , sięgając do kolana i wyżej. Pojawiły się nowe materiały, które pozwoliły stworzyć praktyczne, wygodne i stosunkowo niedrogie detale intymnej odzieży damskiej. A w połowie ubiegłego wieku wszyscy byli świadkami przełomu w rozwoju modnych „kobiecych rzeczy”. Projektanci mody poważnie podnieśli rozwój różnych części kobiecej toalety.

Pantaloony nigdzie nie jechały, po prostu się zmieniły i stały się wygodnymi ubraniami, podkreślając lub odchudzając kobiecą sylwetkę we właściwych miejscach. Drobne stringi pozwalały nosić obcisłe stroje, zachowując efekt nagiego ciała. Nieformalne modele majtek (szorty, rękawy, majtki i wiele innych modeli) są praktyczne, nie tracąc kształtu, łatwo się zmywalne, wykonane z różnych materiałów, z doskonałym wykończeniem nadającym się do pracy i na romantyczną randkę.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.